Odporúčané dávkovanie pre Modafinil
Každá tabletka predávaná pod značkou Modalert respektíve Modvigil obsahuje 200 mg čistého Modafinilu. Zastávame názor, že 200 mg je pre nového užívateľa príliš vysokou dávkou, a preto odporúčame novému užívateľovi Modafinilu rozpoliť si tabletku na polovicu.
Dávka 100 mg by mala byť pre nového užívateľa dostatočnou na to, aby mu priniesla želaný stav sústredenia a pozornosti. Dlhodobí užívatelia dosiahnu najlepšie výsledky pri klasickej dávke 200 mg. Dôrazne odporúčame vyhnúť sa denným dávkam presahujúcim 300 mg.
Je dôležité, aby človek pochopil, ako jeho telo reaguje na tento produkt a aká je jeho hranica tolerancie. Účinky Modalertu sa začnú prejavovať o hodinu po užití a najvyšší efekt budú mať počas najbližších 6-8 hodín.
- Noví užívatelia: 100 mg denne. Odporúča sa užiť liek hodinu pred cieľovou aktivitou.
- Užívatelia trpiaci narkolepsiou alebo spánkovým apnoe: Dávka 200 mg denne by mala udržať problémy “na uzde”.
- Užívatelia trpiaci poruchou “pracovnej zmeny” (shift work disorder): Dávka 200 mg ideálne hodinu pred nástupom do práce.
- Dôrazne prosíme všetkých užívateľov, aby neprekračovali určenú dávku 400 mg respektíve dve tabletky denne.
Odporúčané dávkovanie pre Armodafinil
- Odporúčaná denná dávka pre Armodafinil je 150 mg a mala by sa užívať raz denne ráno alebo najneskôr popoludní spolu s pohárom vody. Výnimku tvoria užívatelia trpiaci poruchou “pracovnej zmeny” (shift work disorder), ktorí by mali tento liek užiť približne hodinu pred nástupom do práce.
- Dávka 300 mg užitá jednorazovo alebo 150 mg dvakrát denne bola v testoch potvrdená ako dobre tolerovateľná. Zatiaľ čo niektorí ľudia zaznamenali pri zvýšenej dávke lepšie výsledky, iní zas uviedli, že nepociťovali žiaden dodatočný benefit v porovnaní s odporúčanou 150 mg dávkou.
- Armodanifil je nenávyková látka a riziko nežiadúcich účinkov je minimálne.
- Klinické testy, ktoré zahrňovali aj vyššie dávky počas predĺženého obdobia, nepreukázali žiadne poškodenie zdravia. Neexistujú žiadne zaznamenané prípady predávkovania.
Vedľajšie účinky Modafinilu
Modafinil je vo všeobecnosti považovaný za jeden z najefektívnejších psychostimulantov, čo je z časti vďaka tomu, že nevyvoláva žiadne vážnejšie vedľajšie účinky. Aj keď je počet ľudí, ktorí zaznamenali vedľajšie účinky, veľmi nízky, stále si treba dávať pozor. To platí hlavne pre ľudí, ktorí užijú Modafinil alebo Armodafinil po prvý raz. V takom prípadne môže liek vyvolať alergickú reakciu. Treba tiež poznamenať, že pokiaľ vám Modafinil predpísal váš lekár, tak s najväčšou pravdepodobnosťou zastáva názor, že výhody jeho užitia výrazne prevýšia potenciálne vedľajšie účinky.
Najbežnejšie vedľajšie účinky
Najbežnejšie vedľajšie účinky tohto lieku môžu zahŕňať úzkosť, závraty, bolesti hlavy, nevoľnosť a narušenie spánku. Ak sa niektorý z nich u vás prejaví počas dlhšej doby, konzultujte to so svojim lekárom. Existuje niekoľko vážnejších, aj keď zriedkavo sa vyskytujúcich, vedľajších účinkov, ktoré zahŕňajú zmenu duševného stavu a / alebo nálady, nepokoj, zmätenosť, depresiu, halucinácie prípadne skreslené myslenie v inej podobe.
V prípade, že sa u vás prejaví niektorý z nasledujúcich príznakov, okamžite volajte pohotovosť – zrýchlený alebo nepravidelný tep, bolesti na hrudníku alebo akýkoľvek príznak infekcie ako napríklad horúčka či napuchnuté hrdlo.
Bolo zaznamenaných niekoľko prípadov alergických reakcií, ktoré môžu zahŕňať (okrem iného) aj: pľuzgiere alebo šúpanie kože, svrbenie alebo napuchnutie (hlavne v oblasti tváre, jazyka a hrdla), kožné vyrážky, závraty alebo ťažkosti s dýchaním. Pri konzultácii s lekárom je dôležité informovať ho o všetkých predošlých alebo prebiehajúcich chorobách, ktoré môžu mať vplyv na váš krvný tlak, problémy s pečeňou a srdcom, ochorenie obličiek alebo akékoľvek duševné poruchy. Tiež by ste mali informovať vášho lekára v prípade závislosti na drogách alebo alkohole.
Interakcia s inými liekmi
Pred užitím Modafinilu je dôležité informovať vášho lekára o všetkých ďalších liekoch (či už na predpis alebo bez predpisu) a bylinných doplnkoch stravy, ktoré momentálne užívate, aby ste sa vyhli nežiadúcim účinkom. Tiež je dôležité zmieniť sa o tom, či užívate nejaké lieky na zníženie krvného tlaku (vrátane beta blokátorov), antikoagulanciá ako Warfarin a lieky, ktoré by mohli ovplyvňovať aktivitu pečeňových enzýmov (t.j. lieky, ktoré by mohli urýchliť proces vylučovania liekov z vášho organizmu) ako je rifabutín a fenobarbital.
Existuje šanca, že Modafinil môže zrýchliť alebo spomaliť pečeňové enzýmy, čo pomáha pri vylučovaní iných liekov z organizmu. V prípade niektorých antidepresív to môže oslabovať ich účinky. Obzvlášť IMAO (inhibítory monoaminooxidázy) antidepresíva nepôsobia dobre v súčinnosti s Modafinilom. Je vhodné neužívať ich dva týždne pred, po a počas užívania Modafinilu. Vyhnete sa tak vážnym problémom.
Modafinil môže potláčať účinnosť hormonálnej antikoncepcie (antikoncepčná pilulka, náplasť alebo krúžok). Počas užívania Modafinilu (a mesiac po poslednom užití) preto odporúčame použiť inú formu antikoncepcie, aby ste sa vyhli neželanému tehotenstvu. Vyvarujte sa tiež užitiu liekov proti prechladnutiu obsahujúcich ingrediencie ako pseudoefedrín alebo chvojník, ktoré môžu viesť zvýšenému tepu a vyššiemu krvnému tlaku. Rovnaký efekt v interakcii s Modafinilom bude mať aj prijatie vyššej dávky kofeínu.